PEUGEOT KULÜBÜ

Aslanların Buluşma Mekanı

Sayfayı FaceBook'ta Paylaş

  Çocuklarla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Paylaş
  avatar
  OzGuR
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 83
  Kayıt tarihi : 01/02/12
  Yaş : 31

  Çocuklarla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Mesaj  OzGuR Bir Çarş. Şub. 08, 2012 1:30 pm

  Araba yolculuklarında ailenizin güvenliğini sağlamak en büyük öneme sahiptir. Yolcuların emniyet kemerlerinin her zaman takılı olmasını sağlamak ve çocukların uygun bir çocuk koltuğunda güvenli bir şekilde oturduklarından emin olmak, güvenli ve rahat bir tatil yolculuğu yapmanıza yardımcı olacaktır.

  Genellikle uzun yaz seyahatlerinde çocuklarınızın güvenliğini ve rahatını sağlamanın önemi her şeyden önce gelir. Daima çocuğunuzun bedenine en uygun kemerin kullanılması ve bunların doğru şekilde takılması zorunludur. Haziran 2010’dan bu yana ülkemizde de geçerli olan Avrupa Birliği Direktifi boyu 1,50 metreden kısa çocukların uygunluğu onaylanmış çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerektiğini beyan etmiştir:  * 13 kg’dan hafif çocuklar: bebek koltuğu
  * 9 ila 18 kg arasındaki çocuklar: çocuk araç koltuğu
  * 15 kg’dan ağır çocuklar: araç koltuğu  Çocuğunuzun, her seyahat esnasında güvenli bir şekilde bağlanmış olmasının ne kadar güvenli olduğunu anlamasına yardımcı olun. Siz araba kullanırken onların bunu yapmayacaklarından emin olamayacağınız için, çocuğunuza, emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin .  Onların güvende olmasını sağlayın.  Yola çıkmadan önce çocukların güvenliğini veya çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirip yerleştirilmediğini iki kez kontrol edin. Çocuk koltuğunun yeni olmaması durumunda, onun çocuğunuzun boyu ve kilosu için uygun olup olmadığından emin olun.  Molalarınızı sık aralıklarla planlayın.  Çocuklarla beraber uzun yolculuklar planlamanız durumunda günün daha serin saatlerinde seyahat ediniz ve sıcak olan saatlerde uzun molalar veriniz. Her iki saatte bir mola verebilirseniz, bu şekilde yolcuların da birkaç dakika serbest hareket edebilmelerini sağlamış olursunuz.  Sıcaklığı göz ardı etmeyin.  Aracın camlarında güneşlik yoksa yaz ayları bunları almanız için iyi bir zaman olacaktır. Çocuklarınızın da sizinle beraber geliyor olması durumunda onların rahatını sağlayarak araç içerisinde kaliteli zaman geçirmelerine yardımcı olun.  Seyahat esnasında herkesin yeterli şekilde sıvı tükettiğinden emin olun. Birkaç dakikalığına bile olsa çocuklarınızı araç içerisinde yalnız bırakmayın. Döndüğünüzde ısınan metal aksamlardan dolayı çocuğunuzun cildinin yanmasını önlemek amacı ile sıcak günlerde park halinde iken çocuk koltuğunun üzerini örtmeyi unutmayın. Uzun seyahatlerde çocuklara rahat ve hava geçiren giysiler giydirin.  Çocuklarınızı eğlendirin.  Çocuklarınıza seyahat esnasında oynayabilecekleri oyuncaklar verin, ancak yumuşak olanları tercih edin. Ağır veya keskin oyuncakları seyahat esnasında araç içerisinde bulundurmayın. Özel çocuk CD ve DVD'leri ve çocuk kitapları da uzun yolda çocukların sıkılmasını önleyecektir.  Her zaman yola konsantre olun.  Arkaya dönmek veya dikiz aynasından çocukları izlemek, sürücünün trafik üzerindeki dikkatini dağıtacak ve kaza yapma riskini artıracaktır. Seyahat esnasında çocuklar arka koltukta ne yaparsa yapsın sürücü için yola tam olarak yoğunlaşmak öncelikli olmalıdır. Sürücü asla gözlerini yoldan ayırmamalıdır.  Aracın dışında da çocukların güvenliğini sağlayın.  Arıza durumu, stresli bir durum olabilir ve bu herkesin başına gelebilir. Araştırma[1], sönük lastikle sürüş yapan Avrupalı araç sürücülerinin %85’inin en çok endişeli olduğu anın çocukların araç içerisinde oldukları an olduğunu göstermektedir.

   Forum Saati C.tesi Ara. 15, 2018 6:35 pm